ΕΙΣΟΔΟΣ ΕΛΕΥΘΕΡΗ
ΣΑΒΒΑΤΟ 6 ΙΟΥΛΙΟΥ 2013
στη ΜΑΚΡΟΝΗΣΟ
Πλημμυρισμένη από το σπάνιο έργο του που φτάνει στο μέλλον κάθε εποχής, η παράσταση διατρέχει την ιστορία μας, μέσα από την αποκαλυπτική ζωή του κορυφαίου καλλιτέχνη, η οποία είναι συνδεδεμένη με τα σημαντικότερα κοινωνικοπολιτικά γεγονότα του περασμένου αιώνα: Μικρασιατική Καταστροφή, δικτατορία του Μεταξά, Κατοχή, Δεκεμβριανά, Εμφύλιο, Εξορίες, «άνοιξη της δεκαετίας του ’60», δικτατορία, Μεταπολίτευση. Είκοσι οκτώ ηθοποιοί - χορευτές, τέσσερις τραγουδιστές και δώδεκα μουσικοί «ενσαρκώνουν» στη σκηνή όλες τις σημαντικές στιγμές του πάντα ενεργού Μίκη Θεοδωράκη, ο οποίος συμμετείχε με ενθουσιασμό σε όλα τα στάδια της προετοιμασίας της παράστασης, που περικλείει περισσότερα από 50 τραγούδια – σταθμούς της πορείας του