και το Τμήμα Δημόσιας Διοίκησης
σας προσκαλούν στο
σας προσκαλούν στο
Διεθνές Επιστημονικό Συμπόσιο με θέμα:
«50 χρόνια από το Μάη του 1968 - Η Ευρώπη σε αναζήτηση για τη Δημοκρατία, την Ειρήνη, τα Δικαιώματα»
«50 χρόνια από το Μάη του 1968 - Η Ευρώπη σε αναζήτηση για τη Δημοκρατία, την Ειρήνη, τα Δικαιώματα»
Φέτος συμπληρώνονται 50 χρόνια από το Μάη 1968, τη χρονιά που, όπως είναι πλέον αποδεκτό, αποτελεί μέρος της Ευρωπαϊκής Ιστορίας και έχει ήδη καταγραφεί ως ένα επαναστατικό κίνημα αμφισβήτησης που δεν περιορίστηκε μόνο στη χώρα απ’ όπου ξεκίνησε, τη Γαλλία, αλλά επεκτάθηκε σε όλη την Ευρώπη με αιτήματα πολιτικής, κοινωνικής και πολιτιστικής αλλαγής και οδήγησε σε ιδιαίτερα μεγάλες αλλαγές σε ζητήματα δημοκρατίας και δικαιωμάτων.
Το Συμπόσιο έχει ως σκοπό να διερευνήσει και να συνδέσει ζητήματα και πολιτικές που έχουν την ιστορική αφετηρία τους στην εποχή εκείνη και σχετικά με τα οποία σήμερα ο προβληματισμός είναι έντονος, λόγω της παγκοσμιοποίησης, των περιορισμών των δικαιωμάτων, την έξαρση των ρατσιστικών και ξενοφοβικών κινημάτων, της οικονομικής κρίσης, καθώς και των εχθροπραξιών, που συνεχίζουν να μαίνονται σε πολλά μέρη του πλανήτη
Πάντειο Πανεπιστήμιο
Αμφιθέατρο «Σ. Καράγιωργα ΙΙ»