ΕΙΣΟΔΟΣ ΕΛΕΥΘΕΡΗ
Δευτέρα 15 Φεβρουαρίου 2016
Ώρα:19.00
Στα πλαίσια ενημέρωσης και ευαισθητοποίησης της κοινής
γνώμης στα θέματα του παιδικού καρκίνου, ο φιλανθρωπικός σύλλογος Save
an Angel Patras πραγματοποιεί εκδήλωση με θέμα : "ΠΑΙΔΙ ΚΑΙ ΚΑΡΚΙΝΟΣ"
Στην εκδήλωση θα μιλήσει η Παιδίατρος και Αντιπρόεδρος του Save an Angel Patras κα. Ασπασία Ασημακοπούλου.
Η 15η Φεβρουαρίου , έχει καθιερωθεί ως «Η Παγκόσμια Ημέρα κατά του Παιδικού Καρκίνου», με πρωτοβουλία της Διεθνούς Ένωσης Γονέων με Καρκινοπαθή Παιδιά (ICCCPO).
Πρέπει να γίνει κατανοητό, πώς ο παιδικός καρκίνος, δεν είναι ούτε κληρονομικός, ούτε σημαίνει απαραίτητα το θάνατο, γι'αυτό δε χωρούν εκδηλώσεις αμηχανίας, ούτε άρνησης. Η μόνη επάρατη νόσος είναι η προκατάληψη και όχι ο καρκίνος.
Ιατρικός Σύλλογος Πατρών