ΔΩΡΕΑΝ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ|ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ ΔΗΛΩΣΗ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ
Το ΙΚΙD διοργανώνει σεμινάριο:
“Δυσγραφία ή Κακογραφία: Ορισμοί, χαρακτηριστικά και τρόποι αντιμετώπισης”.
“Δυσγραφία ή Κακογραφία: Ορισμοί, χαρακτηριστικά και τρόποι αντιμετώπισης”.
Λίγα λόγια για το σεμινάριο:
Τα δυσανάγνωστα γράμματα στα τετράδια των παιδιών είναι η πρώτη ένδειξη για το αν τελικά το παιδί είναι δυσγραφικό ή απλά κακογράφος. Η δυσγραφία είναι μια μαθησιακή δυσκολία που επηρεάζει τη γραφή. Η κακογραφία είναι η γρήγορη και άσχημη γραφή, χωρίς όμως να αποτελεί μαθησιακή δυσκολία.
Στόχος του παρόντος σεμιναρίου είναι να δώσει μια πιο ξεκάθαρη εικόνα για τους ορισμούς της δυσγραφίας και της κακογραφίας, να αναλύσει τις αιτίες και κυρίως, να προτείνει καινούριους τρόπους αντιμετώπισης. Το παρόν σεμινάριο απευθύνεται σε ειδικούς, σε εκπαιδευτικούς, αλλά και σε γονείς που θα ήθελαν να ενημερωθούν για τα φαινόμενα της δυσγραφίας και της κακογραφίας.
Πότε: Τετάρτη, 18 Μαρτίου 2015 στις 20.00
Που: Διαδικτυακά
Διάρκεια: 1 ώρα
Ιωάννα Δημητριάδου
Ειδική Παιδαγωγός